EMLAK ARA
MAR YAP EMLAK GAYRİMENKUL | Yeniçiftlik Arsa | Yeniçiftlik Kiralık Ev

KORONA TÜRKİYE DE SALGINA SEBEP OLMAYABİLİR DEDİ !

KORONA TÜRKİYE DE SALGINA SEBEP OLMAYABİLİR DEDİ !
3
Mart
KORONA TÜRKİYE DE SALGINA SEBEP OLMAYABİLİR DEDİ !

Çinde ortaya çıkan dünyada hızla yayılmaya devam eden koronavirüsü hakkında çarpıcı açıklamalar geldi. Fizyoloji uzmanı Doç.Dr.Oytun Erbaş korona Türkiye'ye gelse bile salgına neden olmayacağını söyledi.

İlk Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsü dünyayı etkilemeye devam ediyor.

Türkiye' ye gelmemesi bir yandan sevindirirken merak uyandırmaya başladı.

Doç.Dr.Oytun, virüs Türkiye'ye gelse bile salgına neden olmayacağını bildirdi. Vatandaşlara rahat olmasını ifade eden Erbaş, virüs gelse de 10-20 vakada olacağını bildirdi.

Doç Dr. Erbaş elleri ve yüzü bol bol yıkamak gerektiğini ve maskeye gerek olmayacağını da vurguladı.

 

GELEBİLİR AMA ÇİNDEN BAŞLAYIP DÜNYA YA YAYILAN SALGIN GİBİ OLMAZ.

 

Koronavirüsü gen farkından dolayı Asya ırkını çok etkilediği Türkiye'nin ise daha çok karışık genleri olduğu için çok az kişi etkileneceğini dile getirdi. 

 

'Koronavirüsünün şu ana kadar yayılımn bölgesi ;Wuhan ve çevresi yani Çin kökeni olanları genlerden dolayı yakalıyor. Bunlar daha çokk sarı ırk ve kısa boylu insanlardır. Yapılan çalışmalarla virüsün akciğerde tutunduğu protein Asya kökeninden fazla.

Beyaz ve siyah ırklarda 6 da 1 oranında daha az. 

Onun için görülse bile salgına neden olmayacağını belirtti.

Bu konuyla ilgili iki tane makale var insanların genetik özellikleri farklı olduğundanb dolayı Asya ırkı beyaz ırkı ve siyah ırkı çok fazla etkilediği biliniyor çok net olarak.

Türkler de Asya ırkı ama biraz bize Akdeniz'den gen gelmiş. Biraz macaristan, biraz Rumen grubundan da gen aldığımız için, daha karışık bir gen grubuyuz. Türkiye'nin çok az etkileneceğini düşünüyorum diye konuştu.

 

Maske takmanın hastalığı engellemeyeceği ve nemden dolayı daha çok yakalanma riski olacağını ifade eden Doç.Dr. Erbaş ' bağışıklık sorunu olanlar eğer vak'a çıkarsa evden çıkmasınlar.El yıkamak çok önemli.Ben eskiden ellerimş yıkayamıyorsam kolanyadan geçiriyorum.Maske takmaya da gerek yok. Çünkü maske nemden ıslanıyor. Virüs üstünde daha çok birikecektir. Maske bırakın önlemeyi hasta olmayı bile kolaylaştırabilir. Virüsün bulaştığı 3 yer mevcuttur. Bunlar göz, burun ve ağız.Paniğe hiç gerek yok. Önemli olan akılcı olmak .Ben bazen görüyorum.Çok fazla miktarda vak'a çıkarsa diye bir hazırlık var. İnşallah Sars gibi olur ve bu ülkeye uğramaz. Biz de koronavirüsünden dolayı hiç üzülmeyiz' şeklinde konuştu.

 

 

https://maryapemlak.net/